İyulun 1-də Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən hazırlanmış, regionlarda turizm startaplarının dəstəklənməsini, eləcə də regional turizmə investisiyaların cəlb edilməsinin təmini məqsədini daşıyan “Regional İnnovativ Turizm Məhsulu” (RİTM) proqramı ictimaiyyətə təqdim olunub.
Təqdimat tədbirində bildirilib ki, “RİTM” regional sahibkarlıq proqramı olaraq turizm sahəsi üzrə investorları və İT mütəxəssislərini cəlb etməklə innovativ startaplara təkan verilməsi, yerli əhalinin sahibkarlıq sahəsində potensialının inkişaf etdirilməsi, eləcə də turizm üzrə fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarların dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyət göstərəcək.
Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev çıxışında startap proqramının bölgələrimizdə xidmət keyfiyyətinin yüksəldiləməsinə, turizm məhsullarının sayının və çeşidinin artmasına, həmçinin dayanıqlı turizmin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Fuad Nağıyev qeyd edib ki, regional turizmin inkişafı məşğulluğun artmasına və turizmyönümlü yeni sahibkarlıq subyektlərinin yaranmasına təkan verəcək əsas amillərdən biridir.
Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesi İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov "RİTM” layihəsinin real və ölçülə bilən nəticələrə yönəldiyini bildirərək layihəyə hərtərəfli dəstək göstərməyə hazır olduqlarını qeyd edib.
O, layihədə KOB subyektləri vasitəsilə məşğulluğu təmin etmək istiqamətində olan komponentlərin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb.
Təqdimat prosesində “RİTM” proqramına qoşulmaq üçün hazırlanmış https://ritm.tourismboard.az/ veb-saytının funksiyaları izah olunub, eləcə də startap proqramına müraciətlə bağlı şərtlər və qaydalar açıqlanıb.
Tədbir çərçivəsində DTA və ATB-nin məsul şəxslərinin iştirakı ilə keçirilən mətbuat konfransında media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, “RİTM” proqramına tərəfdaş qismində Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GİZ), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və beynəlxalq audit şirkəti olan “PricewaterhouseCoopers” (PwC) tərəfdaşlıq edir.

On 1 July, the Regional Innovative Tourism Product (RITM) programme, developed by the State Tourism Agency to support tourism startups in the regions, as well as to attract investment in regional tourism, was presented to the public.
It was noted at the presentation that RITM, as a regional entrepreneurship programme, will work to stimulate innovative startups by attracting investors and IT professionals in the field of tourism, developing the entrepreneurial potential of the local population, as well as supporting small and medium entrepreneurs in tourism.
Chairman of the State Tourism Agency Fuad Nagiyev said the startup program will contribute to improving the quality of services in our regions, increasing the number and range of tourism products, as well as the development of sustainable tourism.
Fuad Nagiyev noted that the development of regional tourism is one of the main factors that will increase employment and create new tourism-oriented businesses.
Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) of the Republic of Azerbaijan Orkhan Mammadov said the RITM project is aimed at real and measurable results, and expressed readiness to provide full support to the project.
He praised the components of the project aimed at providing employment through SMEs.
During the presentation, the functions of the website https://ritm.tourismboard.az/, designed to help participants join the RITM programme, were explained, as well as the terms and conditions for applying to the startup programme. Only citizens of the Republic of Azerbaijan can join the programme.
The questions of media representatives were answered at a press conference with the participation of STA and ATB officials.
The RITM programme is co-sponsored by the German Society for International Cooperation (GIZ), the Azerbaijan Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) and the international audit company PricewaterhouseCoopers (PwC).