Azərbaycan Turizm Bürosunun Vyetnamın Hanoy şəhərinə təşkil olunan rəsmi səfəri çərçivəsində 8 sentyabr 2025-ci il tarixində turizm əməkdaşlığının inkişafına həsr olunmuş bir sıra görüşlər və tədbirlər keçirilib.
Proqram ATB və Azərbaycan Respublikasının Vyetnam Sosialist Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci (HCCT) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil edilən “Experience Azerbaijan” tədbiri ilə başlayıb. HCCT kampusunda keçirilən tədbirin məqsədi Azərbaycanın zəngin və müxtəlif turizm imkanlarını təqdim etmək, turizm fəaliyyəti üzrə təcrübə mübadiləsi aparmaq və ikitərəfli əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək olub. Tədbirdə Azərbaycanın Vyetnamdakı səfiri Şövqi Mehdizadə və Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmit iştirak ediblər.
“Ötən həftə Azərbaycan Turizm Bürosu Ho Şi Min şəhərində keçirilən ITE sərgisində ölkəmizin aparıcı turizm şirkətləri ilə birlikdə iştirak edib. Bu uğurlu təqdimatın ardınca bu gün Hanoyda yerli turizm sənayesinin nümayəndələri ilə görüşərək əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirməkdən böyük məmnuniyyət duyuruq”– deyə Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmit açılış nitqi zamanı bildirib.
“Experience Azerbaijan” tədbirində Vyetnam Sosialist Respublikasındakı 12 diplomatik nümayəndəlik təmsilçiləri, turizm sənayesi nümayəndələri, turizm agentlikləri və tələbələr iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində iştirakçılar Azərbaycanın zəngin təbiəti, mədəni irsi və turizm potensialı ilə tanış olublar. Proqram, eyni zamanda, iki ölkə arasında turizm əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində ortaq təşəbbüslərin və praktiki əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi üçün platforma rolunu oynayıb.
Tədbirdən sonra ATB nümayəndələri Vyetnam Milli Turizm Administrasiyasının sədr müavini Nguyen Thi Hoa Mai, həmçinin VietJet Air aviaşirkətinin rəhbər heyəti ilə görüşərək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. Bu təşəbbüslər Azərbaycan və Vyetnamın turizm, aviasiya və mədəni əlaqələrdə birgə yanaşmasını göstərir.

On September 8th, 2025, a series of events were held in Hanoi as part of the official visit of Azerbaijan Tourism Board (ATB).
The program began with the “Experience Azerbaijan” event, jointly organized by ATB and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Socialist Republic of Vietnam, in collaboration with Hanoi College of Commerce and Tourism (HCCT). Organized on the HCCT campus, the program aimed to present Azerbaijan’s diverse tourism offerings, exchange knowledge on tourism operations, and explore opportunities for bilateral cooperation. The event was attended by Shovgi Mehdizada, Ambassador of Azerbaijan to Vietnam, and Florian Sengstschmid, CEO of ATB.
“Last week, Azerbaijan Tourism Board participated in the ITE exhibition in Ho Chi Minh City where we were represented alongside leading Azerbaijani travel companies. As a continuation of this mission, we are pleased to now be in Hanoi to meet with partners from the local tourism industry and explore ways to develop closer cooperation” - said Florian Sengstschmid, CEO of ATB, during his opening speech.
The “Experience Azerbaijan” event welcomed representatives of 12 diplomatic missions to the Socialist Republic of Vietnam, along with tourism industry stakeholders, tourism agencies, and students, offering an engaging introduction to Azerbaijan’s diverse landscapes, cultural heritage, and tourism offerings. The program also provided a platform to explore practical avenues for strengthening tourism ties between the two countries, including joint promotion initiatives, exchange programs, and cooperation in hospitality training.
Following the event, ATB representatives met with Nguyen Thi Hoa Mai, Vice Chairwoman of the Vietnam National Authority of Tourism (VNAT), as well as with the leadership of VietJet Air, including Vice President Nguyen Duc Thinh and Commercial Director Ta Huu Thanh. These initiatives reflect the shared vision of Azerbaijan and Vietnam to deepen cooperation in tourism and aviation, while also fostering broader cultural exchanges and people-to-people connections.