31 yanvar – 2 fevral tarixlərində Karaçidə keçirilən Pakistan Travel Mart (PTM) 2025 sərgisində və 4-5 fevral tarixlərində İslamabadda təşkil olunan PTM Roadshow-da iştirak edən Azərbaycan Turizm Bürosu, Pakistan bazarındakı mövcudluğunu daha da gücləndirməyi hədəfləyir. Bundan əlavə, ATB İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (OIC) tərkib hissəsi olan İslam Ticarət və İnkişaf Palatası (ICCD) tərəfindən təşkil olunan Dayanıqlı Turizm Forumunda da təmsil olunur. Bu tədbirlər Azərbaycanı Pakistanlı səyahətçilər üçün əlçatan və cəlbedici turizm məkanı kimi təqdim etmək üçün əhəmiyyətli platformadır.
Pakistan Travel Mart çərçivəsində, Azərbaycan Turizm Bürosu “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) və altı yerli turizm tərəfdaşı ilə birgə təmsil olunur. Ziyarətçilərə Azərbaycanın UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş tarixi və mədəni abidələri, heyrətamiz təbiət mənzərələri və müasir turizm infrastrukturu təqdim edilir.
PTM çərçivəsində Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Sengstschmid “Destinasiyaların Yenidən Təyin Edilməsi: Dayanıqlı Turizm və Davamlı Gələcək” adlı panel müzakirəsində iştirak edərək Azərbaycanın dayanıqlı turizm strategiyası haqqında fikirlərini bölüşüb. Eyni zamanda, ICCD-nin Dayanıqlı Turizm Forumunda “CEO-nun Baxışları: Dayanıqlı Turizm Destinasiyası - Özəl Sektor üçün Fürsətlər” panelində çıxış edən Sengstschmid, Azərbaycanın özəl sektorla əməkdaşlıq perspektivləri və dayanıqlı turizm təşəbbüsləri haqqında danışıb.
Azərbaycan Pakistanlı turistlər üçün rahat və əlçatan səyahət məkanıdır. İslamabad və Lahordan Bakıya AZAL tərəfindən birbaşa uçuşlar həyata keçirilir və 2025-ci ilin may ayından etibarən Karaçidən də uçuşların bərpası gözlənilir. Bundan əlavə, Pakistan vətəndaşları evisa.gov.az portalı vasitəsilə sadəcə üç gün öncədən e-viza əldə edə və ya 3-5 saat ərzində təcili viza ilə səfərlərini planlaşdıra bilərlər.
Azərbaycan Turizm Bürosunun Pakistan Travel Mart 2025 sərgisində iştirakı, Azərbaycan və Pakistan arasında turizm əlaqələrinin daha da inkişafına töhfə verməklə yanaşı, Pakistanlı turistləri ölkəmizin unikal mədəniyyətini, qonaqpərvərliyini və gözəlliklərini kəşf etməyə dəvət edir.

Azerbaijan Tourism Board is participating in the Pakistan Travel Mart (PTM) 2025, held at the Expo Centre Karachi from January 31 to February 2, followed by the PTM Roadshow in Islamabad from February 4th to 5th. Additionally, Azerbaijan is taking part in the Sustainable Tourism Forum organized by the Islamic Chamber of Commerce and Development (ICCD). These engagements strengthen Azerbaijan’s presence in the Pakistani market, showcasing its rich cultural heritage, diverse tourism offerings, and seamless accessibility as a travel destination.
At Pakistan Travel Mart, ATB is joined by Azerbaijan Airlines (AZAL) and six key co-exhibitors, showcasing the country’s UNESCO-listed heritage, stunning landscapes, and modern attractions. Visitors to the “Experience Azerbaijan” stand can explore iconic sites such as Baku’s Old City, Gobustan Rock Art, Sheki’s Historic Centre, and the newly inscribed Khinalig village and Köç Yolu Transhumance Route. With diverse travel experiences ranging from skiing in the Caucasus and luxury wellness retreats to cultural heritage, Azerbaijan continues to position itself as a premium and family-friendly destination. Additionally at the PTM, Florian Sengstschmid, the CEO of Azerbaijan Tourism Board participated at the panel session titled "Redefining Destinations: Sustainable Tourism for a Resilient Future".
Within a visit to Pakistan, ATB also participated in the Sustainable Tourism Forum organized by the Islamic Chamber of Commerce and Development (ICCD), a body of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). Mr. Sengstschmid contributed to the event as a speaker at a CEO’s Insights: Sustainable Tourism Destinations - Opportunities for the Private Sector “CEO’s insights: Sustainable Tourism Destination - Opportunities for the private sector” panel discussion, talking about sustainable tourism development and Azerbaijan's strategic initiatives in the sector.
For Pakistani travelers, Azerbaijan is easily accessible with direct flights to Baku from Islamabad and Lahore, operated by Azerbaijan Airlines (AZAL). Additionally, flights to Karachi are expected to resume in May 2025. Additionally, Pakistani citizens can apply for an e-VISA via evisa.gov.az just three days before travel or opt for an urgent visa processed within 3 to 5 hours, ensuring a seamless journey.
Azerbaijan offers Pakistani travelers a safe, family-friendly destination where ancient heritage meets modern luxury. From cultural exploration and nature retreats to wellness and adventure, Azerbaijan, where East meets West, promises to captivate and inspire.
By participating in PTM 2025, Azerbaijan Tourism Board reaffirms its commitment to strengthening ties with the Pakistani travel industry and inviting travelers to discover its warm hospitality, rich history, and diverse experiences.