Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) “Azərbaycan Hava Yolları” QSC daxil olmaqla, 9-12 may tarixlərində 31 yerli tərəfdaş ilə birlikdə indiyə qədər ən böyük milli stend ilə (230 m2) “Arabian Travel Market” (ATM) sərgisində iştirak edir.
"2022-ci ilin pandemiyadan əvvəlki vəziyyətə keçid ili olduğunu hesab edirik. Yaxın Şərqin bu keçid dövründə mühüm rol oynayacağını nəzərə alaraq, ATM sərgisində indiyə qədər çıxış etdiyimiz ən böyük stend ilə yeni əməkdaşlıq fürsətlərini dəyərləndirəcəyik”, deyə ATB-nin Baş içraçı direktoru Florian Zenstşmid bildirib.
Davamlı turizmin inkişafı üzrə işlərini davam etdirən ATB-nin fəaliyyəti nəticəsində Transqafqaz cığırlarına Şəki-Zaqatala və Quba-Qusar marşrutları daxil edilmişdir. Slou Fud səyahət konseptinin subtropik cənub zonasına genişləndirilməsi üçün işlər davam edərkən isə quş müşahidəçiliyi üzrə mövcud imkanların tanıdılması üçün beynəlxalq platformalarda Azərbaycanın bu istiqamət üzrə potensialı haqqında ətraflı məıumat yerləşdirilmişdir.
Digər tərəfdən, ölkədə ailəvi istirahət üçün təkliflərin sayı artmaqdadır. Bunlardan bəziləri “Tufandağ” Qış-Yay Turizm İstirahət Kompleksi ərazisində istifadəyə verilmiş dağ yelləncəyi, Şahdağ Turizm Mərkəzində “dağ kosteri” kimi də tanınan “Alpine Coaster” attraksionudur. Adıçəkilən hər iki mərkəzdə off-road turlardan kvadrasikla qədər müxtəlif əyləncə növləri mövcuddur. Azərbaycana səyahət edənlər eyni zamanda Şamaxıda safari turlarına qoşula, alpaka fermasını ziyarət edə və Şamaxıya gedərkən son vaxtlarda infrastruktur təkmilləşdirilməsi aparılmış, 15-ci əsrə aid Diri Baba türbəsinə baş çəkə bilərlər.
Paytaxt Bakı şəhərində isə Qafqaz regionunun ən böyük ticarət mərkəzi olan “Dəniz Mall”da “Kinderland” əyləncə mərkəzində uşaqlar əylənərkən böyüklər də dəniz sahilindəki restoranlarda sakit abu-havadan həzz ala, Xalça Muzeyini ziyarət edə və ya Kiçik Venesiyada qondola gəzintisinə çıxa bilərlər.
2022-ci il ərzində Ritz Carlton, Hotel Indigo və Wyndham Garden hotellərinin, eləcə də Palçıq Vulkanları Turizm Kompleksinin açılışı, Basqal kəndində bərpa işlərinin tamamlanması kimi yeni xəbərlər gözlənilir. Qarabağ regionunda isə açıq havada istirahətdən sağlamlıq və rekreasiyaya qədər müxtəlif istiqamətlər üzrə turizm təkliflərinin hazırlanması üzrə işlər gedir.
2021-ci ildə körfəz ölkələrindən Azərbaycana səyahət edənlərin sayı 32,000, bu ilin birinci rübündə isə 22,000-i keçmişdir. Səudiyyə Ərəbistanından ölkəyə səyahət edənlərin sayı 2019-cu ilin birinci rübü ilə müqayisədə 20% artmışdır.
Hal-hazırda Azərbaycan Hava Yolları, Qatar Airways, Flydubai, Flynas, Air Arabia və s. kimi hava yolu şirkətləri tərəfindən idarə edilən birbaşa uçuşların sayının artması ilə körfəz ölkələri daxil olmaqla, 87 ölkənin 18 yaşdan yuxarı vətəndaş və rezidentləri tam vaksinasiya olunmaları və ya COVID-19 xəstəliyindən sağalmaları barədə müvafiq ölkənin verdiyi rəsmi sənədi (COVID pasport) təqdim edərək Azərbaycana səfər edə bilərlər.

Azerbaijan Tourism Board (ATB) is participating ATM Dubai on 9-12 May with a large presence, together with 31 local industry partners, including Azerbaijan Airlines, and with its largest ever stand (230 m2).
"We envision this year to be a path to pre-pandemic levels, and the Middle East will be crucial in achieving this. With this in mind, we are committed to building more relations at ATM this year with our largest ever stand and to exploring new partnership opportunities through an increased number of meetings”, said Florian Sengstschmid, Chief Executive Officer of ATB.
Staying loyal to its commitment to building sustainable tourism, ATB is working extensively on developing experiences of this type. These include a hundred kilometres of hiking trails, some of which are now part of the Transcaucasian Trail, such as the Shaki-Zagatala and Guba-Gusar sections, and Slow Food Travel, which will soon be expanded to the subtropical south of the country. On a separate note, continuous work is carried out to develop birdwatching experience in the country while making sure necessary audiences are aware of what Azerbaijan can offer through international platforms dedicated to this direction.
On the other hand, Azerbaijan is offering more and more activities for family holidays as well. Among them are the infinity swing at Tufandag Mountain Resort and the adrenaline-filled mountain coaster at Shahdag Mountain Resort. Both of these resorts offer manifold other activities, from off-road tours to waterfalls in mountains to quad biking. Travellers can also choose to visit the Safari Park or Alpaca Farm in Shamakhi, and drop by the Diri Baba Mausoleum dating from the 15th century on the way, where a substantial infrastructure upgrade has recently been carried out, including the installation of new signs and information boards.
As for the capital city Baku, there is a brand-new entertainment centre, Kinderland, at the largest mall in the Caucasus region – Deniz Mall. Here kids can enjoy their time in a small model city of Baku, while parents can relish the tranquil atmosphere and warm weather at the seaside restaurants on the Baku Boulevard, visit the Carpet Museum right next to the mall or go for a gondola ride at Little Venice.
Other exciting news from Azerbaijan for 2022 includes openings of new hotels like Ritz Carlton Baku, Hotel Indigo and Wyndham Garden as well as the new Mud Volcanoes Tourism Complex and the arts and crafts settlement of Basgal village. Moreover, there is continuous work on infrastructure upgrades in the Garabagh region, where there is a high potential to develop multiple directions from outdoor activities to health and wellness.
In 2021, Azerbaijan received more than 32,000 travellers from the GCC and more than 22,000 arrivals in the first quarter of 2022 alone. There has even been increases from Saudi Arabia by 20% compared to the pre-pandemic figures.
Currently, citizens and permanent residents of 87 countries can travel to Azerbaijan by air, including the GCC countries. With increased number of direct flights by multiple airlines, including Azerbaijan Airlines, Qatar Airways, Flydubai, Flynas, Air Arabia along with others, passengers can fly to Azerbaijan, provided that those aged over 18 submit only a COVID passport (an official document issued by the relevant country on complete vaccination or recovery from COVID-19).