14-16 mart tarixlərində Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) uzun müddətdən sonra ölkənin turizm sənayesi ilə bağlı yenilikləri bölüşmək məqsədilə Hindistanın Mumbay şəhərində keçirilən “OTM” sərgisində iştirak edir.
“Uzun fasilədən sonra Azərbaycanın turizm imkanlarının Hindistanda yenidən tanıdılması bizi çox sevindirir. Hindistan Azərbaycanın gəlmə turizmi üçün əsas bazarlardan biri olaraq qalır və qısa müddətdə bu möhtəşəm ölkədən turistləri ölkəmizə cəlb etmək üçün fəaliyyətimizi genişləndirməyə başlayacağıq”, ATB-nin Baş icraçı direktorunun müavini Bəhruz Əsgərov bildirib.
Uzun müddətdir ki, davamlı turizm təkliflərinin hazırlanması üzrə çalışan ATB eyni zamanda ölkənin mövcud resurslarının mühafizəsi və gücləndirilməsini prioritet qəbul edərək fəaliyyətinə davam edir.
Buna misal olaraq, 2021-ci ildə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən, ATB və “Slow Food International” təşkilatı tərəfindən ortaq şəkildə həyata keçirilən layihə çərçivəsində ərsəyə gətirilmiş Slou Fud səyahət konseptidir. Ölkənin şimal-qərb bölgələrində təqdim edilən bu təcrübə üçün 60 yerli tərəfdaş qastronomik xidmətlər və yerləşmə seçimləri təmin edir. Bu konseptin düyü, çay plantasiyaları və sitrus meyvə bağları kimi özünəməxsus təklifləri ilə seçilən subtropik cənub zonasına doğru genişləndirilməsi planlaşdırılır.
ATB eyni zamanda ölkənin şimal və şimal-qərb marşrutları üzrə uzaq dağ kəndlərindən keçən 16 yeni haykinq cığırı ilə xüsusi irəliləyiş əldə etmişdir. Bundan əlavə, 97 km-lik Şəki-Zaqatala haykinq marşrutu Transqafqaz cığırlarına daxil edilmişdir və növbəti marşrutların əlavə edilməsi də gözlənilir.
Azərbaycan öz maraqlı landşaftı və quş növləri ilə quş müşahidəçiliyi üzrə də məşhurlaşmağa başlayır. Bu istiqamət üzrə də işlər davam etməkdədir.
ATB-nin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də Qarabağ regionunda turizm təkliflərinin ərsəyə gətirilməsidir. Artıq bir beynəlxalq hava limanının açılışının olduğu bu regionda daha iki beynəlxalq hava limanı tikilir. Eyni zamanda açıq havada istirahət, sağlamlıq və rekreasiya, eləcə də mədəni marşrutlar kimi müxtəlif istiqamətlər üzrə turizm təkliflərinin hazırlanması üçün işlər davam edir.
Qeyd edək ki, 10-12 iyun tarixlərində 6-cı Formula 1 Azərbaycan Qran Prisi baş tutacaq. 2021-ci ildən fərqli olaraq, tamaşaçılar Fevral ayından başlayaraq yarış biletlərini əldə edə bilərlər.
2022-ci il üçün planlaşdırılan işlər arasında Palçıq Vulkanları Turizm Kompleksinin açılışı xüsusi yer tutur. Burada kvadrasikl, zip-layn, uşaqlar üçün emalatxana və s. kimi fəaliyyətlər ziyarətçilərin palçıq vulkanlarına səfərini daha yaddaqalan edəcək.
Digər tərəfdən, toy təşkilatçıları daxil olmaqla, Hindistandan gələn qonaqların ən yüksək səviyyədə qarşılayacaq Courtyard by Marriott Baku və InterContinental Baku kimi lüks hotellərin sırasına Ritz-Carlton və Hotel Indigo hotellərinin daxil edilməsi gözlənilir. Aşağı büdcəyə uyğun butik hotellərin də olduğu şəhərdən uzaqlaşmaq istəyənlər isə təbiət qoynunda yerləşən kiçik hotelləri seçə bilərlər.
Yeni turizm təkliflərinin təqdim edilməsi də davam edir. Qafqaz dağlarının əhatəsində Şamaxıda safari turu, Şahdağ Turizm Mərkəzində “dağ kosteri” kimi də tanınan “Alpine Coaster” attraksionu, zip-layn, trekkinq və s. kimi açıq hava fəaliyyətləri ilə yanaşı paytaxt Bakı şəhərində dünyanın ilk neft tankeri muzeyi və yenidən bərpa edilmiş zoopark yeni təkliflər arasındadır.
2021-ci ildə 790 min xarici vətəndaşın səfər etdiyi Azərbaycan 2022-ci ildə də turistləri təhlükəsiz, davamlı və maraqlı təkliflərlə qarşılamağa hazırdır. Azərbaycanın turizm sənayesi üçün əsas hədəf bazarlardan biri olan Hisdistandan gələn turistlərin sayının da tezliklə artması proqnozlaşdırılır.
Hal-hazırda 87 ölkənin vətəndaş və rezidentləri hava yolu ilə Azərbaycana səfər edə bilərlər. 18 yaşdan yuxarı şəxslər tam vaksinasiya olunmaları və ya COVID-19 xəstəliyindən sağalmaları barədə müvafiq ölkənin verdiyi rəsmi sənəd (COVID pasport), eləcə də uçuşdan 72 saat əvvəli əhatə edən neqativ PCR testini təqdim edərək Azərbaycana giriş edə bilərlər. Azyaşlılar üçün isə sadəcə ikinci sənəd tələb olunmaqdadır.

On 14-16 March 2022, Azerbaijan Tourism Board (ATB) is participating at OTM 2022, which is held in the Bombay Exhibition Centre. ATB aims to reconnect with industry partners and media representatives in India after quite a long pause and convey the novelties in Azerbaijan, where recovery from the pandemic is going according to plan.
“We are very excited to return to India after such a long time and share what is new in Azerbaijan in this new period. India remains as an important market for us, and we are set to restart our activities to attract travellers from this beautiful country”, said Bahruz Asgarov, Deputy Chief Executive Officer of Azerbaijan Tourism Board.
ATB has long been working on developing sustainable tourism experiences that are well-suited to the expectations of today’s travellers, while at the same time prioritising its mission of preserving and reinforcing the existing resources of the country.
One of the best examples among these offerings is Slow Food Travel, developed within an EU-funded project which has been jointly implemented by ATB and Slow Food International. This experience is now accessible across the north-western route with about 60 local partners providing local gastronomic experiences as well as accommodation options. It is also planned to be expanded to the subtropical south of Azerbaijan where a perfect combination of rice, tea and citrus plantations await travellers.
ATB has also managed to achieve considerable progress in developing hiking routes, with 16 new trails marked across the northern and north-western routes of Azerbaijan, passing through remote mountain villages surrounded by breath-taking nature. Moreover, 97 km of hiking trails through the lush, forested mountains of Sheki and Zagatala has recently been added to the Transcaucasian Trail, and more routes are still to be added in cooperation with the Transcaucasian Trail Association.
Azerbaijan is becoming an increasingly attractive birdwatching destination thanks to its mixed landscapes and interesting bird species, and there is more to be done in this direction as well.
Another integral part of ATB’s activities is to continue research on how best to develop tourism offerings in Karabakh, where major restoration work continues at full speed. With one international airport opened and two more under construction, this destination is set to combine interesting experiences across outdoor activities, health and wellness, cultural routes and other directions.
Azerbaijan will also host the 6th Formula 1 Azerbaijan Grand Prix this June 10th-12th. Unlike 2021, this year spectators are welcome to enjoy one of the most unpredictable F1 race weekends, with tickets available as of February.
Another much-anticipated plan for 2022 is the opening of the Mud Volcanoes Tourism Complex, which will allow its visitors to enjoy multiple experiences from quad biking and zip lining to workshops for children along with a trip to the moon-like landscape home to an enormous collection of mud volcanoes.
Additionally, Ritz-Carlton and Hotel Indigo will be added to the list of recently opened luxury hotels such as Courtyard by Marriott Baku and InterContinental Baku, where excellent services and quality await Indian travellers, including wedding planners while there are also numerous accommodation types varying from runaway houses at mountain tops to boutique hotels in the city centre.
The development of new tourism offerings has also continued Safari tours in Shamakhi surrounded by the Caucasus Mountains for ecotourists and wildlife lovers, the Alpine Coaster at Shahdag Mountain Resort, the world's first oil tanker museum and reconstructed zoo in the capital city, Baku, are among the new experiences.
Having hosted more than 790 thousand visitors in 2021, Azerbaijan is ready to welcome tourists with safe, sustainable and immersive experiences in 2022 as well, with the anticipation that India will be among the top source countries soon just like it was before the pandemic.
Azerbaijan is now open to 87 countries by air travel. With restored connection via multiple international airlines and easy e-visa procedures, passengers aged 18 and over can now fly to Azerbaijan by submitting both a COVID passport (an official document issued by the relevant country on complete vaccination or recovery from COVID-19) and a negative PCR test taken within 72 hours before the flight, while for minors only the latter needs to be provided within the indicated period of time.