29 aprel 2020: Azərbaycan Turizm Bürosu dünya turizm sənayesinin nümayəndələri və turagentlər üçün treninqlərin keçirilməsi məqsədi ilə “Azerbaijan 101” adlı onlayn təlim platformasını istifadəyə vermişdir.
Platformada Azərbaycanın turizm potensialı barədə geniş bilik əldə etmək istəyənlər üçün onlayn təlim və digər vasitələr təqdim olunur. Altı hissədən ibarət kurs sağlamlıq və rekreasiya, Azərbaycan mətbəxi, şərab turları, mədəni irs və digər turizm məhsullarını əhatə edəcək.
“Bütün dünyanın izolyasiyada olduğu bir dövrdə turizm sənayesinin inkişafı üçün innovativ həll yollarının tapılmasına çalışırıq. Beynəlxalq tərəfdaşlarımızı bu məqsədlə yaradılmış yeni onlayn təlim platformasına qoşulmağa və Azərbaycan haqqında biliklərini zənginləşdirməyə dəvət edirik. Həmin platforma ölkənin turizm potensialı və məhsulları barədə məlumatları daha maraqlı və səmərəli şəkildə yaymağa xidmət edəcəkdir”, – deyə Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmit bildirib.
Platformaya qoşulmaq istəyən şəxslər qeydiyyatdan keçmək üçün elearning.tourismboard.az saytına daxil ola bilərlər. Hal-hazırda ingilis dilində mövcud olan dərslərin tezliklə rus dili versiyasının əlavə olunması da nəzərdə tutulub. Kurasu bitirdikdən sonra iştirakçılara Büro tərəfindən “Azərbaycan Səyahət Mütəxəssisi” rəqəmsal sertifikatı təqdim olunacaqdır.
Azərbaycan Turizm Bürosu post-pandemiya dövründə Azərbaycanı təhlükəsiz turizm destinasiyası kimi tanıtmaq və rəqabətliliyini artırmaq, eyni zamanda yerli turizm sənayesinin nümayəndələrinə dəstək göstərmək məqsədi ilə bir neçə təşəbbüs irəli sürmüşdür. Onlayn vebinar, press konfrans və salambaku.travel vasitəsi ilə virtual turlardan başqa Azərbaycan Turizm Bürosu tərəfindən SAHMAN adlı ölkədaxili proqrama start verilmişdir. Proqramın əsas məqsədi ölkənin mövcud sanitariya, təhlükəsizlik və gigiyena standartlarını təkmilləşdirmək, dövlət və özəl tərəfdaşların turizm sənayesinin inkişafı məqsədi ilə işlərində daha mükəmməl qaydaların tətbiq edilməsini təmin etməkdir.

29 April 2020: Azerbaijan Tourism Board (ATB) has announced the launch of Azerbaijan 101, an e-learning platform designed to aid the training and development of travel agents and representatives across the global tourism industry.
The collection of online training and engagement tools has been introduced for those seeking to gain in-depth knowledge about Azerbaijan’s offerings. Consisting of six modules, the course will cover products across health and wellness, gastronomy, wine tours, cultural heritage and more.
“While we use this downtime to find innovative solutions and explore new paths to revive our industry, we invite industry colleagues from around the world to join in and keep Azerbaijan’s flame ablaze. The new e-learning platform will help to raise awareness about Azerbaijan’s product base in an engaging and more effective way,” said Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board.
The platform is open for registration on elearning.tourismboard.az. Courses are currently available in English with a Russian option to be added soon. Upon completion, participants will be certified as an ‘Azerbaijan Travel Expert’ and awarded a digital certificate by the Tourism Board.
ATB has undertaken several initiatives to support the local tourism and hospitality industries, with an aim to continue to deliver a world-class tourism destination in the post-pandemic world. In addition to digital webinars, virtual meet-ups, and virtual tours via salambaku.travel, ATB also launched a nationwide campaign called SAHMAN this week. This programme is set to elevate Azerbaijan’s existing health, safety and hygiene standards, with public and private stakeholders encouraged to adopt even better practices in their businesses, in the interest of safeguarding public health and supporting the regrowth of the industry.