26-28 yanvar tarixlərində İspaniyanın Madrid şəhərində keçirilən Madrid Qidalar Qovşağı Beynəlxalq Konqresində (Madrid Fusion 2026) Beynəlxalq Qastronomiya Konqresi çərçivəsində Azərbaycanın qastroturizm imkanları beynəlxalq auditoriyaya təqdim olunub. Tədbir çərçivəsində milli qastronomiya stendində Azərbaycan mətbəxinin nümunələri, o cümlədən Slow Food “Dad gəmisi” siyahısına daxil olan biomüxtəliflik məhsulları, milli qənnadı məmulatları və quru meyvələr nümayiş etdirilib və ziyarətçilərə təqdim olunub.
Konqres çərçivəsində milli mətbəxin təqdim olunduğu ustad dərsləri və dequstasiyalar təşkil edilib. Milli stend ölkəmizin İspaniya Krallığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, BMT Turizm təşkilatı yanında daimi nümayəndəsi Ramiz Həsənov, eləcə də “elBulli” fondunun direktoru, “Michelin” ulduzlu usta aşpaz Ferran Adrian tərəfindən ziyarət edilib.
İşgüzar səfər çərçivəsində Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müavini Azadə Hüseynova ilə beynəlxalq qastronomik təsnifat olan “La Liste” təşkilatının beynəlxalq direktoru Stefani Kim, həmçinin “Madrid Fusion”un qurucusu və “Gastroactitud” jurnalının təsisçisi Jose Carlos Capel ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə Azərbaycanın qastronomiya məhsullarının beynəlxalq miqyasda tanıdılması və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bundan əlavə, Azadə Hüseynova San-Sebastiyan şəhərində “Bask Kulinariya Mərkəzi”nin direktoru Joxe Mari Aizeqa ilə görüş keçirib. Görüşdə Avropada qastronomiya və kulinariya sənətinə həsr olunmuş ilk universitet, qastronomiya üzrə ali təhsil, praktik tədris metodikası və peşəkar mübadilə imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin “Gault&Millau” qastronomik bələdçisinin İdarə Heyətinin vitse-prezidenti Juan Karlos Torres və BMT Turizmin Baş katibi xanım Şeyxa Nasir əl-Novais ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə qastronomiya turizmi, milli mətbəxin beynəlxalq platformalarda təşviqi və çoxtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə olunub.

Azerbaijan’s gastrotourism potential was presented to a global audience during Madrid Fusion 2026, the Madrid International Gastronomy Congress, held in Madrid, Spain, from 26 to 28 January. “Experience Azerbaijan” stand presented selections of national cuisine, including biodiversity products listed in the Slow Food “Ark of Taste,” as well as traditional delicacies and dried fruit varieties.
As part of the program, masterclasses and degustation sessions featuring national cuisine were organized for visitors. H.E. Ramiz Hasanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Spain and Permanent Representative to UN Tourism, as well as Ferran Adrià, Director of the elBulli Foundation and world-renowned Michelin-starred chef visited the national stand.
During the congress, meetings were held between Azada Huseynova, Deputy Chairperson of the State Tourism Agency of Azerbaijan, and Stéphanie Kim, International Director at La Liste, the global guide for restaurants. In addition, discussions were held with José Carlos Capel, Founder of Madrid Fusión and Gastroactitud, a leading Spanish digital gastronomy platform. The meetings focused on promoting Azerbaijani gastronomy products globally and exploring future cooperation opportunities.
During her visit, Azada Huseynova also met with Joxe Mari Aizega, Director of the Basque Culinary Center in San Sebastián. The meeting addressed cooperation prospects in gastronomy education, practical teaching methodologies, and professional exchange opportunities, highlighting the Basque Culinary Center as Europe’s first university in gastronomy and culinary arts.
Meetings were also held with Juan Carlos Torres, Vice President of the Board of Directors of the Gault&Millau gastronomic guide, and with H.E. Shaikha Nasser Al Nowais, Secretary-General of UN Tourism. Discussions focused on the development of gastrotourism, international promotion of national cuisine, and the expansion of multilateral cooperation.