Noyabrın 17-də Dövlət Turizm Agentliyi, Azərbaycan Turizm Bürosu, həmçinin I2I Group-un birgə təşkilatçılığı və Azərbaycan Hava Yolları (AZAL), Absheron Hotel Group, Baku Marriott Boulevard Hotel, The Ritz-Carlton, Gabala Hospitality Group və Ulu Hospitality kimi tərəfdaşların sponsorluğu ilə Bakıda ilk dəfə olaraq təşkil olunan Çin və Azərbaycan turizm sənayesi nümayəndələrini bir araya gətirən “Çin Ziyarətçiləri Sammiti” (China Visitors Summit) keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev qeyd edib ki, hazırda Çinlə turizm əlaqələrində iki əsas istiqamətə - ölkəmizdə “China Ready” konsepsiyasının tətbiqinə və Çində marketinq fəaliyyətlərinin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət verilir. O bildirib ki, bu kimi tədbir və təşəbbüslər Azərbaycan və Çin arasında qarşılıqlı turist axınının artmasına, iqtisadi və mədəni əməkdaşlığın daha da güclənməsinə mühüm töhfə verəcək.
Çin Xalq Respublikasının səfiri Lu Mey bildirib ki, Çin və Azərbaycan arasında dostluq və qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətlər son illərdə daha da möhkəmlənib və turizm bu əlaqələrin mühüm sahələrindən birinə çevrilib. O qeyd edib ki, bugünkü tədbir dövlət başçıları səviyyəsində əldə olunmuş razılaşmaların praktik icrasına yönəlmiş vacib təşəbbüsdür.
Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmid çıxışı zamanı ATB-nin Çinin turizm və media tərəfdaşları ilə geniş əlaqələr qurmaq üçün davamlı olaraq göstərilən fəaliyyətlərindən danışıb. Çinin aparıcı platformaları ilə davam edən əməkdaşlıq, həyata keçirilən layihələr və ölkəmizə səyahət edən çinli turistlər üçün peşəkar bələdçilərin hazırlanmasına yönəlmiş yeni təlim proqramının planlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
“Çin Ziyarətçiləri Sammiti” Çin turizm şirkətlərinin iştirakı ilə hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilərək ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə təşkil edilən beynəlxalq platforma kimi çıxış edir. Bakıda ilk dəfə təşkil olunan tədbirdə Çinin 50-dən çox turizm şirkətinin nümayəndələri ilə yerli turizm sənayesi nümayəndələri arasında B2B formatlı görüşlərin keçirilməsi və əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi nəzərdə tutulur. Tədbir çərçivəsində Çin turizm şirkətlərinin Şamaxı, Qəbələ, Şəki və Qax rayonlarına səfərlərinin təşkili və regional turizm potensialının tanıdılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, 2024-cü il ərzində Çindən Azərbaycana səfər edən xarici vətəndaşların sayı 2023-cü il ərzində səyahət edənlərlə müqayisədə 94% artaraq 44,798 nəfərə çatıb. 2025-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Çindən Azərbaycana səyahət edən xarici vətəndaşların sayı isə 57 000 nəfərdən çox olub ki, bu da 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 49% artım deməkdir.

China Visitors Summit (CVS) was held in Baku on November 17 and was co-organized by the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan (STA) and Azerbaijan Tourism Board (ATB), together with I2I Group, with sponsorship from Azerbaijan Airlines (AZAL), Absheron Hotel Group, Baku Marriott Boulevard Hotel, The Ritz-Carlton, Gabala Hospitality Group, and Ulu Hospitality.
The event brought together representatives of tourism industry from Azerbaijan and more than 50 travel companies from China. Participants discussed current developments in the sector and potential cooperation opportunities between the two countries.
Fuad Naghiyev, Chairman of the State Tourism Agency, emphasized that two key directions currently in focus to deepen cooperation with China: implementing the “China Ready” Programme in Azerbaijan and expanding marketing activities in China.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan, Lu Mei, noted tourism has become an important part of bilateral relations and stated that the summit supports practical cooperation between the tourism industries of both countries.
Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board, highlighted ATB’s continuous efforts since its establishment in 2018 to build a strong network of partners in China across the travel and media landscape. Additionally, he mentioned the ongoing collaborations with major Chinese platforms, current marketing activities, and plans to launch a guide training program to support the development of a new generation of Chinese-speaking guides.
CVS is an international platform held annually in various countries with the participation of Chinese travel companies. The program in Baku included B2B meetings between Chinese and Azerbaijani companies to discuss future collaboration. As part of the visit, Chinese travel companies will travel to the regions of Shamakhi, Gabala, Shaki, and Gakh to learn about the local tourism potential.
In 2024, the number of visitors from China increased by 94% compared to 2023, reaching 44,798. From January to October 2025, more than 57,000 visitors arrived from China, which is a 49% increase compared to previous year.