Oktyabrın 22-23-də Qazaxıstan Respublikasının Almatı şəhərində Avropada Turizmdə Qadınların Səlahiyyətləndirilməsi üzrə 1-ci BMT Regional Turizm Konfransı keçirilib.
Tədbirdə qadınların liderliyi, sahibkarlıq fəaliyyəti, rəqəmsal bacarıqlar, turizm sektorunda çətin stereotiplər, qadınların iqtisadi və sosial səlahiyyətləndirilməsinə maneələrin aradan qaldırılması yolları müzakirə olunub.
Azərbaycan bu beynəlxalq konfransda Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Sədaqət Davudova təmsil edib.
O, “Turizm idarəçiliyində gender bərabərliyi” mövzusunda keçirilən panel müzakirəsində Azərbaycan təcrübəsini təqdim edib. S.Davudova Azərbaycanda qadınların turizm və mədəni irs sektorunun inkişafında fəal rolundan danışıb. Bildirilib ki, hökumət təşəbbüsləri BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 5-cisi olan gender bərabərliyi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə uyğunluq təşkil edir.
Qeyd edək ki, iki gün davam edən beynəlxalq konfransda sosial innovasiyanı irəli aparan həm dövlət, həm də özəl sektor liderləri ilə dialoq aparılıb, qlobal turizm sektorunun gender bərabərsizliyi ilə mübarizə və mübarizə strategiyaları müzakirə olunub.

The 1st UN Tourism Regional Conference on the Empowerment of Women in Tourism in Europe took place on 22–23 October 2025 in Almaty, Kazakhstan.
The two-day international conference brought together leading female voices and sector stakeholders to discuss women’s leadership, entrepreneurship, digital skills, and the challenges posed by gender stereotypes in tourism. Participants also explored strategies to eliminate the barriers that limit women’s economic and social empowerment in the industry.
Azerbaijan was represented at the conference by Sadagat Davudova, Deputy Chairman of the Reserves Management Center under the State Tourism Agency. She contributed as a speaker in a panel session titled “Gender Equality in Tourism Governance”.
Davudova highlighted the active role of women in the development of tourism and cultural heritage sectors in Azerbaijan. She emphasized that national initiatives align with Goal 5: Gender Equality of the United Nations Sustainable Development Goals, advancing women’s participation and leadership.
Throughout the conference, delegates engaged in dialogue with leaders from both the public and private sectors who are driving social innovation, addressing gender inequalities, and shaping strategies for a more inclusive global tourism sector.