UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısında yer alan və tarixi İpək Yolu şəhəri olan Şəki, 11 oktyabr tarixində Azərbaycana ilk dəfə genişmiqyaslı “Slow Food” təcrübəsini gətirən “Terra Madre” qastronomiya festivalına ev sahibliyi edəcək. Tədbir Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı, Slow Food, Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) və Azərbaycan Milli Kulinariya Mərkəzinin əməkdaşlığı ilə təşkil olunur.
Festival çərçivəsində “Dad gəmisi” kataloqundan 30-a yaxın kiçik fermer və istehsalçı iştirak edəcək, qonaqlar isə dequstasiya sessiyalarında yer alaraq Azərbaycan qastronomiyasını yaxından kəşf edə biləcəklər.
“Terra Madre Şəki” festivalı illərdir davam edən əməkdaşlıq və təşəbbüslərin nəticəsi olaraq ərsəyə gələn yeni mərhələdir. Festivalın əsas məqsədi kənd icmalarının balanslı inkişafına dəstək olmaq, dayanıqlı qida sistemini, yerli kulinariya ənənələrini və mədəni irsi təşviq etmək, aqrobiomüxtəliflik ehtiyatlarının səmərəli idarəsi və məhsuldar istifadəsinə töhfə verməkdir. “Slow Food” dadlı, təmiz və sosial ədalətlilik prinsiplərinə əsaslanan daha sağlam qidalanmanı təmin edən, milli və regional mətbəxlərin ənənələrini qoruyub saxlayan yanaşmadır.
Qeyd edək ki, tədbir oktyabrın 11-də Şəkinin tarixi mərkəzində yerləşən “Yuxarı Baş” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun Karvansaray ərazisində, saat 12:00-dan 16:00-dək keçiriləcək və giriş sərbəst olacaq.

The historic city of Shaki, a UNESCO World Heritage site and former Silk Road trading center, will host the first edition of Terra Madre Shaki on October 11. Organized by the State Tourism Agency in collaboration with Slow Food, Azerbaijan Tourism Board (ATB), and the Azerbaijan National Culinary Center, the event brings the global Slow Food movement to Azerbaijan on a large scale for the first time.
Under the theme “A Taste of Tradition”, Terra Madre Shaki, inspired by international gatherings, will highlight local and international gastronomy with a special focus on food biodiversity, sustainable production methods, and responsible tourism.
The event will showcase small-scale farmers and producers featured in “Ark of Taste”, offering visitors a unique opportunity to connect with those safeguarding traditional foods. Nearly 30 producers, herders, and winemakers will take part in the market, offering visitors the chance to taste, learn, and engage directly with the stewards of Azerbaijani gastronomy. Local chefs participating in highlighting the principles of the Slow Food Cooks Alliance will demonstrate how culinary traditions can preserve heritage and celebrate biodiversity.
Terra Madre Shaki represents a new phase in an ongoing journey, where years of collaboration and initiatives come together in one vibrant event. By supporting rural communities, protecting local products, and celebrating culinary traditions, it places Azerbaijan’s unique food culture on the international stage while reinforcing Slow Food’s mission.
The event will take place on October 11 in the Palace grounds at the “Yukhari Bash” National Historical-Architectural Reserve in Shaki, with free admission from 12:00 to 16:00.
Visitors will have the opportunity to taste, learn, and experience the vibrant culinary traditions of Azerbaijan firsthand in the historic city of Shaki!