2025-ci il iyulun 23-dən etibarən xarici ölkə vətəndaşları Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə müvafiq icazə almaqla həm fərdi nəqliyyat vasitələri ilə, həm də qrup halında Şuşa, Laçın, Ağdam, Füzuli, Xocalı və Xankəndi şəhərlərinə səfər edə biləcəklər. Qeyd edilən imkan 90 gün müddətinə qədər Azərbaycana səfər edən, həmçinin ölkəmizdə müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazəsi olan xarici vətəndaşlara şamil olunacaq.
Fərdi minik avtomobilləri ilə adıçəkilən ərazilərə səfər etmək istəyən xarici ölkələrin vətəndaşları “Yolumuz Qarabağa” (www.yolumuzqarabaga.az) portalı üzərindən icazə almaqla səfərlərini reallaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər.
Portalda xarici ölkə vətəndaşlarının pasport məlumatlarının daxil edilməsi üçün müvafiq pəncərələr yaradılıb, əlçatanlığı təmin etmək üçün portalda ingilis və rus dillərində funksionallıq təmin olunub.
Fərdi minik avtomobillərini idarə edən şəxslər “Yolumuz Qarabağa” portalı üzərindən səfərlə bağlı qaydalar, mina təhlükəsizliyi barədə maarifləndirici məlumatlarla tanış olmalı, həmçinin bu barədə səfər edən şəxsləri məlumatlandırmalı, müvafiq yoxlanışdan keçdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərə daxil olduqda, mina təhlükəsizliyinə əməl etmək üçün marşrutdan kənara çıxmamalı, yolayrıcılarında diqqətli olmalı və səfər marşrutu boyunca qaydalara əməl etməlidirlər.
Xarici ölkələrin vətəndaşları, həmçinin “Yolumuz Qarabağa” portalı vasitəsilə səfər etdikləri istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən hotel və digər yerləşmə məntəqələri barədə məlumat əldə edə bilərlər.
Bununla yanaşı əcnəbilər işğaldan azad edilmiş ərazilərə qrup halında da səfər edə bilərlər. Qrup turları – Turizm Reyestrində turoperator kimi qeydiyyatdan keçmiş turizm şirkətləri tərəfindən həyata keçiriləcək.
Həmçinin bildiririk ki, yuxarıda adları çəkilən ərazilərdə fəaliyyət göstərən hotellərdə rezervasiya edən xarici vətəndaşlar əraziyə giriş icazəsi əldə etmiş olacaqlar.

Starting from July 23, 2025, foreign nationals will be allowed to visit the liberated territories of the Republic of Azerbaijan — including Shusha, Lachin, Aghdam, Fuzuli, Khojaly, and Khankendi — either individually by private vehicle or as part of organized groups, provided they obtain the necessary permits. This opportunity applies to foreign citizens visiting Azerbaijan for up to 90 days, as well as those with temporary or permanent residence permits in the country.
Foreign citizens wishing to travel to the mentioned territories in private cars must obtain permission via the “Yolumuz Qarabağa” portal (www.yolumuzqarabaga.az).
Relevant fields have been created on the portal for foreign nationals to enter their passport information, and functionality in English and Russian has been provided on the portal to ensure user convenience.
Individuals driving private passenger cars must familiarize themselves with travel rules and educational information about mine safety on the portal and inform all passengers accordingly. To ensure mine safety, after passing through checkpoints and entering the liberated territories, travelers must strictly follow the designated routes, avoid deviating from the path, be cautious at road junctions, and comply with all regulations throughout the entire journey. Foreign citizens can also use the “Yolumuz Qarabağa” portal to access information about hotels and other accommodation facilities operating in the areas they are visiting.
Additionally, foreigners may travel to the liberated territories as part of group tours, which will be organized by licensed tour operators registered in the Tourism Register.
We also inform those foreign citizens with hotel reservations in the aforementioned areas will obtain entry permits to these territories.Issued permits will be valid for a period of 5 days.