Azərbaycanın turizm imkanlarının nümayiş etdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Turizm Bürosu yerli turizm tərəfdaşları ilə birgə Özbəkistanın Daşkənd şəhərində “İpək Yolu üzərində turizm” mövzusuna həsr edilmiş Daşkənd Beynəlxalq Turizm Sərgisində (TITF) təmsil olunur.
Milli stenddə ölkəmizi “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Şahdağ” Turizm Mərkəzi ilə birlikdə ümumilikdə 9 yerli turizm sənayesi tərəfdaşı təmsil edir.
Sərgi ziyarətçilərinə Azərbaycanın tarixi, mədəni irsi, milli mətbəx nümunələri, dağ-xizək mərkəzləri, şərabçılıq, sağlamlıq və qış turizmi imkanları haqqında ətraflı məlumat verilir, xarici turizm sənayesi nümayəndələri ilə B2B formatlı görüşlər keçirilir.
Sərgi çərçivəsində “Şahdağ” Turizm Mərkəzinin də üzv olduğu Avrasiya Dağ Kuraortları Alyansının nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbir təşkil edilib. Tədbirdə Alyansın il ərzində üzv dövlətlərlə əməkdaşlıq əlaqələrinin artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi işlər və yeniliklər qeyd edilib. Bununla yanaşı Alyans üzvlərinə və tədbir iştirakçılarına “Şahdağ” Turizm Mərkəzinin nümayəndələri tərəfindən kompleksin qış turizm imkanları, yeni layihələr, keçirilməsi nəzərdə tutulan beynəlxalq yarışlar haqqında ətraflı məlumat təqdim edilib. Tədbir zamanı növbəti Avrasiya Dağ Kuraortları Festivalının təşkili “Şahdağ” Turizm Mərkəzinə ötürülüb və tədbirin 2025-ci ilin mart ayında keçirilməsi qərara alınıb.
Daşkənd Beynəlxalq Turizm Sərgisi (TITF) Özbəkistan və Mərkəzi Asiya regionunda turizm sənayesinin əlamətdar tədbirlərindən biri hesab olunur. Noyabrın 23-dək davam edəcək sərgidə 1500 iştirakçının, dünyanın bir sıra ölkələrindən ümumilikdə 15 mindən çox ziyarətçi və turizm sənayesi nümayəndəsinin qatılacağı gözlənilir.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin yanvar-oktyabr dövrü ərzində Özbəkistandan Azərbaycana səfər edənlərin sayı 37 536 nəfər təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 19% artımdır.

To demonstrate Azerbaijan's tourism offerings, Azerbaijan Tourism Board, together with local tourism partners, is represented at the “Tashkent International Tourism Fair” (TITF) in Tashkent, Uzbekistan, dedicated to the theme "Tourism on the Silk Road".
Destination is represented at the national stand by "Azerbaijan Airlines" CJSC (AZAL), Shahdag Tourism Center, and a total of 9 local tourism industry partners.
Visitors to the exhibition are provided with detailed information about Azerbaijan's historical and cultural heritage, national cuisine, mountain ski resorts, winemaking, health and winter tourism opportunities, and B2B meetings are held with representatives of the foreign tourism industry.
Additionally, an event was organized within the framework of the exhibition with the participation of representatives of the Eurasian Alliance of Mountain Resorts, of which Shahdag Tourism Center is also a member. The event highlighted the work and innovations carried out by the Alliance during the year to increase cooperation with member states. In addition, the Alliance members and event participants were provided with detailed information about the winter tourism opportunities of the complex, new projects, and planned international competitions by representatives of the Shahdag Tourism Center. During the event, the organization of the next Eurasian Mountain Resorts Festival was transferred to the Shahdag Tourism Center, and it was decided to hold the event in March 2025.
It should be noted that during the January-October period of 2024, the number of people visiting Azerbaijan from Uzbekistan amounted to 37,536, which is a 19% increase compared to the same period last year.