COP29 konfransı çərçivəsində turizm üzrə ölkəmizin dayanıqlılıq təcrübələri “Yaşıl Zona”da yerləşən destinasiya stendində təqdim olunur.
200 kvadrat metrlik sahədə yerləşən stenddə xarici qonaqlara və media nümayəndələrinə Azərbaycanın turizm potensialı haqqında məlumatlar təqdim olunur, Azərbaycanın turizm imkanlarını əks etdirən interaktiv xəritə və ölkə ilə bağlı promo videolar nümayiş etdirilir.
Stenddə Azərbaycanın milli mətbəxi, çay dəstgahı mədəniyyəti, milli şirniyyatlar, yerli şərablar, o cümlədən yerli biomüxtəlifliyin qorunması prinsipinə əsaslanan “Slow food travel” konsepsiyası barədə təqdimat və dequstasiyalar keçirilir.
Ziyarətçilərə, həmçinin xalçaçılıq, corab toxuma, yun əyirmə, keramika üzərində rəsmlər, təkəlduz və misgərlik kimi sənətlər üzrə əl işləri nümayiş etdirilir.
Azərbaycanın görməli yerlərinə virtual səyahət üçün nəzərdə tutulan VR (virtual reallıq) hissəsində qonaqlara Xınalıq, Yanardağ, Atəşgah, İçərişəhər, Şəki Xan Sarayı, Göygöl və digər tarixi və mədəni məkanlara canlı şəkildə səyahət etmək imkanı yaradılır.
Təqdimat zonasında 10 gün ərzində ziyarətçilər üçün hər gün dağ yürüşü, quş müşahidəçiliyi kimi ekoturizm məhsulları, təbiət turizmi potensialı, işgüzar tədbirlər üzrə imkanlar, Azərbaycanın UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilən maddi mədəni irs nümunələr və Azərbaycan turizminin təbliğinə həsr olunmuş müxtəlif təqdimatlar təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, COP29 çərçivəsində 20 noyabr tarixində COP29 Sədrliyinin Fəaliyyət Gündəliyinə COP tarixində ilk dəfə olaraq daxil edilmiş "Turizm Sahəsində Təkmilləşdirilmiş İqlim Fəaliyyəti məqsədilə Qlobal Əməkdaşlıq" Təşəbbüsünün icrası məqsədilə Turizm Nazirlərinin Yüksək Səviyyəli Görüşü, turizmin iqlim dəyişikliyində yeri üzrə bir sıra panel müzakirələr və əlavə tədbirlər keçiriləcək.
COP29 çərçivəsində Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən Abşeron və Altıağac Milli Parklarında turistlərə xidmət keyfiyyətinin artırılması üçün istiqamətləndirici işarələr və məlumatlandırıcı lövhələr quraşdırılıb, həmçinin parklarda turist xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində yüngül infrastruktur yerləşdirilib.
Həmçinin COP29 tədbiri çərçivəsində şəhərimizi səyahət edən ziyarətçilərə tədbirlər və ölkəmizin turizm imkanları haqqında məlumatın verilməsi məqsədilə Bakı şəhəri üzrə xüsusi ayrılmış nəqliyyat qovşaqları üzərində 5 ədəd mobil turizm informasiya mərkəzi quraşdırılıb. Ümumilikdə sayları 8-ə çatan turizm informasiya mərkəzləri (Nizami küçəsində “Nərgiz” TM-nin arxası, Dənizkənarı Milli Parkda “Park Bulvar” TM-nin arxası, Albert Aqarunov küçəsi, “Koroğlu” metro stansiyası (Bakı Stadionu tərəfinə çıxış), Heydər Əliyev Sarayı, “Port Baku” TM-nin çıxışı, “Sea Breeze Resort” kompleksi, hava limanında Terminal 2) tədbir müddətində hər gün saat 10:00-dan 19:00-dək fəaliyyət göstərəcək.

At COP29, hosted this year in Azerbaijan’s capital, Baku, the national EXPERIENCE AZERBAIJAN stand, presented by the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan Tourism Board in the “Green Zone”, offers an engaging showcase of the country’s rich cultural and natural attractions. Guests and media are invited to experience Azerbaijan’s tourism potential through masterclasses, different types of destination presentations, traditional sweets and local wine tasting, interactive games, VR experiences, and promotional videos.
The stand offers a rich array of experiences, beginning with tastings and presentations of Azerbaijani national cuisine, traditional tea ceremonies, local sweets, wines, and the "Slow Food Travel" concept, which underscores a commitment to biodiversity protection. Visitors can also enjoy a range of masterclasses, from carpet weaving and sock knitting to wool spinning, ceramic painting, embroidery, and coppersmithing, each reflecting Azerbaijan’s artisan heritage. An immersive virtual reality (VR) section brings Azerbaijan’s iconic sites to life, allowing guests to explore destinations like Khinalig, Yanar Dag, Ateshgah, Icherisheher, Sheki Khan’s Palace, and Goygol. The presentation zone also highlights Azerbaijan’s nature and outdoor tourism offerings, business event opportunities, UNESCO World Heritage sites, and a wide range of other unique tourism experiences and products.
Additionally, COP29 will mark a historic milestone with the first-ever Thematic Day on Tourism on November 20. This landmark event will include a high-level ministerial meeting and the launch of climate initiatives aimed at advancing sustainability within the tourism sector.
In support of COP29’s outreach, Azerbaijan’s State Tourism Agency has enhanced visitor experiences at Absheron and Altiaghaj National Parks with new signs, information boards, and light infrastructure improvements. Furthermore, eight mobile tourism information centers have been established at key transport hubs across Baku, offering attendees guidance and event information daily from 10:00 AM to 7:00 PM.