10 dekabr tarixində Azərbaycan Turizm Bürosunun İsraildəki nümayəndəliyi və Azərbaycan Hava Yollarının (AZAL) təmsilçiliyi ilə Azərbaycanın turizm potensialı Tel-Əvivdə keçirilən “New Map” Turizm Sammitində tanıdılıb.
Sammit çərçivəsində keçirilən və 350-dən çox turizm sənaye nümayəndəsini bir araya gətirən konfransda Azərbaycan Respublikasının İsrail Dövlətində fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Muxtar Məmmədov çıxış edərək iki ölkə arasında turizm əlaqələrinin inkişafı istiqamətində mövcud əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb.
Tədbirin davamı olaraq təşkil olunan turizm festivalında ölkəmizin milli mətbəx nümunələri təqdim edilib.
Sammit çərçivəsində İsrailin turizm sənayesi nümayəndələri ilə B2B formatlı görüşlər keçirilib.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin 11 ayı ərzində İsraildən Azərbaycana səfər edən ziyarətçilərin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 dəfədən çox artaraq 59 917 nəfərə çatıb.

On 10 December, Azerbaijan Tourism Board (ATB) Israel Office and Azerbaijan Airlines (AZAL) participated in the “New Map” Tourism Summit held in Tel Aviv as official sponsors.
A conference with more than 350 tourism industry representatives was held during the summit, and Azerbaijan’s delegation took part. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Israel, Mukhtar Mammadov, delivered a speech during the summit. He highlighted opportunities to further strengthen tourism cooperation between the two countries.
As part of the event, a Tourism Festival was organized, where visitors had the chance to savor Azerbaijan’s traditional dishes.
B2B and B2C meetings held during the summit contributed to strengthening relations with tourism industry partners in Israel, fostering new cooperation opportunities, and promoting Azerbaijan as a key tourism destination.
In the first 11 months of 2025, the number of visitors traveling from Israel to Azerbaijan increased by more than two times compared to the same period last year, reaching 59,917.