30 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) Biznes tədbirləri sənayesi alyansı (BEIA) təşəbbüsünü yenidən təqdim etdi. Bu, Azərbaycanın beynəlxalq biznes tədbirləri üçün aparıcı məkanlardan birinə çevrilməsi istiqamətində atılmış strateji bir addımdır. BEIA sektorda fəaliyyət göstərən əsas oyunçular olan aparıcı hotelləri, tədbir məkanlarını, Peşəkar konqres təşkilatçılarını (PCO) və Destinasiya idarəetmə şirkətlərini (DMC) bir araya gətirir. Bu yenilənmiş platforma yüksək səviyyəli assosiasiya və korporativ tədbirlərin cəlb olunmasına yönəlib və ATB-nin 2025–2026-cı illər üçün Biznes Tədbirləri Strategiyası ilə uzlaşır.
Təqdimat zamanı ölkənin biznes tədbirləri üzrə yol xəritəsi iştirakçılara təqdim olundu. Yol xəritəsində Azərbaycanın bu sahədəki məqsədləri, infrastruktur inkişafı və hədəf seqmentləri əks olunurdu. Görüş çərçivəsində iştirakçılar ortaq təşəbbüslər və əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını dəyərləndirdilər ki, bu da ölkənin tədbir keçirmə qabiliyyətlərinin daha da artırılmasına xidmət edəcək. Gündəliyə, həmçinin biznes tədbirləri turizmi sahəsindəki son nailiyyətlərin və yeni yaranan bazar tendensiyalarının icmalı, eləcə də sektorda innovasiyaları təşviq etmək məqsədilə keçirilən şəbəkələşmə sessiyaları daxil idi.
Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri cənab Florian Zenqstşmid iştirakçılara müraciət edərək fikir və ideya mübadiləsi apardı. O, eyni zamanda ATB-nin ölkənin biznes turizmi gələcəyinin formalaşdırılmasında lider rolunu vurğuladı. BEIA-nın yenidən təqdim olunması Azərbaycanın biznes tədbirləri üçün qlobal mərkəz kimi potensialını bir daha nümayiş etdirir. Bu hədəf ölkənin inkişaf edən infrastrukturu, zəngin mədəni irsi və davamlı sektor inkişafına yönəlmiş strateji baxışına əsaslanır.

On July 30th, 2025, Azerbaijan Tourism Board (ATB) had a meeting dedicated to the relaunch of Business Events Industry Alliance (BEIA), a strategic step to position Azerbaijan as a top destination for international business events. BEIA unites key players across the sector, including leading hotels, event venues, Professional Congress Organizers (PCOs), and Destination Management Companies (DMCs). This revitalized platform is designed to attract high-profile association and corporate events, aligning with ATB’s Business Events Strategy for 2025–2026.
The meeting featured a presentation of the national business events roadmap, outlining Azerbaijan’s goals, infrastructure developments, and target segments. Participants explored opportunities for joint initiatives and deeper collaboration to enhance the country’s event hosting capabilities. The agenda also included a review of recent achievements and emerging market trends in business events tourism, as well as networking sessions to build stronger partnerships and drive innovation across the industry.
Mr. Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board, addressed the industry representatives to exchange ideas and insights, highlighting ATB’s leadership role in shaping the country’s business tourism future. The relaunch reinforces Azerbaijan’s ambition to become a global hub for business events, leveraging its growing infrastructure, cultural heritage, and strategic vision for sustainable sector development.