Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) dayanıqlı turizm mövzusunda Azərbaycana tədris səfəri edən BƏƏ-dən MBA tələbələrini qəbul edib. Akademik proqramlarının bir hissəsi kimi təşkil edilən bu səfərdə Azərbaycanın dayanıqlı turizm destinasiyaya çevrilməsi üzrə strategiyası və mədəni irsin mühafizəsi sahəsi üzrə görülən işlər tələbələrə təqdim edilib.
Səfər çərçivəsində ümumilikdə 62 tələbə və akademik heyət üzvü fevralın 18-də və 21-də iki qrup halında Azərbaycana səfər ediblər. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi və Azərbaycan Turizm Bürosunun nümayəndələri Azərbaycan Turizm Strategiyasının formalaşdırılması və tətbiqi barədə öz biliklərini və təcrübələrini paylaşdı.
Azərbaycanın dayanıqlı turizm destinasiyasına çevrilməsi üçün üzləşilən real çətinliklər və onların həlli yolları barədə müzakirələr aparıldı. Həmçinin, quş müşahidəçiliyi, Slow Food konsepsiyasının təşviqi kimi turizm məhsullarının yaradılması və inkişaf etdirilməsinə kimi dayanıqlı turizm fəaliyyətlərinin destinasiyanın idarəetməsinə inteqrasiya olunmasının əhəmiyyəti qeyd edildi.
UNESCO-nun siyahısında yer alan Xınalıq kəndi və “Köç Yolu” Transhumans marşrutu, Basqal kəndi və Diribaba türbəsinin bərpası kimi layihələrin dövlətin mədəni irsin mühafizəsi və regenerativ turizmin inkişafında oynadığı vacib rolu nümayiş etdirən mühüm layihələr olaraq vurğulandı.
Beş günlük proqram çərçivəsində tələbələr, Azərbaycanın tarixi, mədəni və təbii irsinin ayrılmaz hissəsi olan Qobustan Qayaları, Palçıq Vulkanları Turizm Kompleksi, “Atəşgah” Məbədi və Yanardağ kimi məkanları ziyarət ediblər. Bu yerlər ilə tanış olmaq onlara ölkənin qədim sivilizasiyanın izlərini və geoloji möcüzələri özündə birləşdirən zəngin keçmişini kəşf etmələrinə imkan yaratdı.

The State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan (STA) and Azerbaijan Tourism Board recently welcomed two groups of MBA students from the UAE, for an educational tour focused on sustainable tourism. Organized as part of their academic curriculum, the visit aimed to provide firsthand insights into Azerbaijan’s strategy for becoming a sustainable tourism destination and its activities on cultural heritage preservation.
A total of 62 students and faculty members arrived in Azerbaijan, with Group 1 arriving on February 18 and Group 2 on February 21.
During the sessions, representatives from STA and ATB shared their expertise on the development and implementation of Azerbaijan’s Tourism Strategy, with sustainable tourism as a cross-cutting theme. The sessions highlighted real-world challenges and solutions for transforming Azerbaijan into a sustainable destination and developing sustainable tourism products, including birdwatching, promoting the Slow Food concept, and integrating sustainable tourism principles into destination management.
The UNESCO-listed Khinalig village, the 'Köç Yolu' Transhumance Route, and the restoration of Basgal village and the Diribaba Mausoleum were emphasized as crucial projects showcasing the government’s role in heritage conservation and the development of regenerative tourism.
During their five-day visit, the students explored Gobustan Rock Art Cultural Landscape, Mud Volcanoes Tourism Complex, “Ateshgah” Fire Temple, and Yanar Dag, sites deeply woven into Azerbaijan’s history, culture, and natural heritage, offering a unique perspective on the country’s ancient civilizations, and geological wonders.