Azərbaycan Turizm Bürosu 16-19 yanvar tarixlərində Vyanada keçiriləcək, Avstriyanın ən böyük turizm sərgisi olan Ferien-Messe Wien 2025-də iştirak edir. Sərgidə “Azərbaycan Hava Yolları” da daxil olmaqla bir çox yerli tərəfdaşlarla birgə ölkəmizin turizm imkanları nümayiş etdirilir.
Turizm sənayesi üçün çoxşaxəli bir platforma olan Ferien-Messe Wien sərgisində B2B (Biznesdən biznesə), həm də B2C (Biznesdən Müştəriyə) formatlı görüşlər keçirilir. Bu fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycan Turizm Bürosu Avstriyada və DACH regionunda öz mövqeyini daha da möhkəmləndirməyi, strateji əməkdaşlıqları inkişaf etdirməyi və 2025-ci il üçün Azərbaycanı əsas səyahət məkanı olaraq tanıtmağı hədəfləyir. Azərbaycan Respublikasının Avstriya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rövşən Sadıqbəylinin tədbirin birinci günündə iştirakı, tədbirin əhəmiyyətini bir daha vurğulamışdır.
Sərgi ziyarətçilərinə Azərbaycanın turizm məhsulları üzrə təkliflər, o cümlədən İçərişəhər, Qobustan Qayaüstü İncəsənət Mədəni Landşaftı və Şəki Xan sarayı ilə birlikdə Şəkinin tarixi mərkəzi kimi UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş məkanlar haqqında ətraflı məlumat verilir. Milli stenddə virtual reallıq (VR) texnologiyası vasitəsilə Qobustan Qayaları və Xınalıq kəndi kimi məşhur turizm məkanlarını kəşf etmək və eyni zamanda Azərbaycanın milli şirniyyatlarının ləzzətini dadmaq imkanı təqdim olunur.
Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, Avstriyalı turistlər üçün Azərbaycanı kəşf etmək artıq çox asandır. Azərbaycan Hava Yolları Vyana-Bakı istiqamətində birbaşa uçuşlar təklif edir, bu da sərnişinlərə daha rahat və əlverişli səyahət imkanı yaradır. Eyni zamanda, elektron vizaların əldə edilməsi prosesi də olduqca asanlaşdırılıb. Rəsmi evisa.gov.az platforması vasitəsilə adi viza müraciətləri cəmi üç iş günü ərzində, təcili müraciətlər isə üç saat ərzində tamamlanır. Bu addımlar Avstriyalı ziyarətçilər üçün Azərbaycanın turizm imkanlarını daha da əlçatan edir.

Azerbaijan Tourism Board (ATB) is participating in Ferien-Messe Wien 2025, Austria’s leading travel and tourism fair, held from January 16 to 19 in Vienna. The event brings together leading industry experts from across the world, providing a dynamic platform for Azerbaijan to showcase its unique tourism offerings.
Ferien-Messe Wien serves as a vital marketplace for the tourism industry, seamlessly blending B2B and B2C interactions. Together with strategic partners, including Azerbaijan Airlines (AZAL), Azerbaijan Tourism Board leveraged this opportunity to strengthen its presence in Austria and the DACH region, build strategic partnerships, and solidify Azerbaijan’s position as a must-visit destination in 2025. Highlighting the significance of the exhibition, Rovshan Sadigbayli, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Austria, also visited the stand.
Visitors to the Azerbaijan booth have a chance to immerse themselves in Azerbaijan’s rich cultural heritage, breathtaking landscapes, diverse travel experiences, and UNESCO World Heritage sites, such as the Old City of Baku, Gobustan Rock Art Cultural Landscape, Shaki Historic Centre, and the newly inscribed Khinalig village and ‘Köç Yolu’ Transhumance Route. From the historic streets of Baku to the serene Caspian shores and the majestic Caucasus Mountains, Azerbaijan’s tourism potential was on full display. Visitors also enjoyed tastings of traditional Azerbaijani sweets, adding a flavorful dimension to their cultural exploration.
The booth featured captivating LED screen displays showcasing Azerbaijan’s wild nature, alongside cutting-edge virtual reality (VR) experiences, allowing visitors to "visit" key landmarks like the Gobustan Rock Art Cultural Landscape and the serene Khinalig village virtually.
Travel to Azerbaijan has also been made increasingly accessible for Austrian travelers, with direct flights from Vienna to Baku by Azerbaijan Airlines (AZAL). The simplified e-visa process at evisa.gov.az allows for standard visas in three working days or urgent visas in just three hours, making it easier than ever to explore Azerbaijan's offerings.