Noyabrın 19-da COP29 çərçivəsində "Slow-Food: Yerli Aqroməhsullarla Dayanıqlı Turizmin İnkişafı" adlı panel müzakirəsi keçirilib.
Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmidin moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirəsində kənd təsərrüfatı və turizmin dayanıqlı inkişafa dəstək verən əməkdaşlığı haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sessiyada yerli aqrar məhsulların və ənənəvi təsərrüfat üsullarının ətraf mühitə az təsir göstərməklə dayanıqlı turizm təcrübələrinin formalaşmasında rolu haqqında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə Dövlət Turizm Agentliyinin tabeliyindəki Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin Qastronomiya şöbəsinin müdiri Səkinə Əsgərova Azərbaycanın "Slow Food" təcrübəsi ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
Müzakirə iştirakçıları qlobal, akademik və korporativ yanaşma ilə "Slow Food" hərəkatı və prinsiplərinin dünya turizminə inteqrasiyası, dayanıqlı aqro və qastroturizm modellərinin qurulması, yerli aqroməhsulların turizmə töhfəsi, biomüxtəliflik və onun turizmə inteqrasiyası, dayanıqlı turizmdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı və akademik tədqiqatların rolu kimi mövzularda öz təcrübə və təkliflərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, COP29 çərçivəsində Mavi zonada yerləşən Azərbaycan pavilyonunda hər gün saat 14:00-15:00-da "Slow Food" haqqında təqdimat keçirilir və qonaqlara Azərbaycanın biomüxtəliflik nümunələri əsasında hazırlanmış qastroturizm məhsulları təqdim olunur.
"Slow Food" dadlı, təmiz və sosial ədalətlilik prinsiplərinə əsaslanan daha sağlam qidalanmanı təmin edən, milli və regional mətbəxlərin ənənələrini qoruyub saxlayan bir yanaşmadır.

A panel discussion titled "Slow Food, Low Impact: Advancing Sustainable Tourism with Local Agroproducts" took place at COP29, emphasizing the synergy between agriculture and tourism to promote sustainable development.
Moderated by Florian Sengstschmid, CEO of the Azerbaijan Tourism Board, the panel brought together experts and stakeholders to explore the integration of local agricultural practices and traditional farming methods into sustainable tourism models with minimal environmental impact.
Sakina Asgarova, head of the Gastronomy Department at the Reserves Management Center under the State Tourism Agency, delivered an insightful presentation on Azerbaijan's successful experiences with the "Slow Food" movement, showcasing the country's commitment to preservation of biodiversity.
The discussion explored pivotal topics such as the integration of "Slow Food" principles into global tourism through academic, corporate, and community-driven approaches; the development of sustainable agro- and gastrotourism models; the contributions of local agricultural products to tourism and biodiversity; the importance of public-private partnerships in fostering sustainable tourism; and the critical role of academic research in advancing these initiatives.
As part of COP29, a dedicated presentation on "Slow Food" takes place daily from 14:00 to 15:00 at the Azerbaijan Pavilion in the Blue Zone. Visitors can experience gastrotourism products inspired by Azerbaijan's rich biodiversity, providing a tangible taste of the "Slow Food" philosophy.
“Slow Food" movement champions healthier, more sustainable nutrition by advocating for food that is clean and tasty. It preserves the culinary traditions of national and regional cuisines while supporting local communities and environment.