Azərbaycan Turizm Bürosu Qərbi Avstraliyanın paytaxtı Pert şəhərində keçirilən Ümumdünya Səyahət və Turizm Şurasının (WTTC) 2024 Qlobal Sammitində iştirak edir. Bu tədbir qeyd edilən sektorun gələcəyini formalaşdıran inkişaf tendensiyaları, problemləri və yenilikləri müzakirə etmək üçün səyahət və turizm sənayesi üzrə liderləri və rəsmi nümayəndələri bir araya toplayır. Özəl sektorun ən böyük səyahət və turizm şəbəkəsi olaraq WTTC hökumətlər və turizm sənaye ekspertləri ilə əməkdaşlıq edərək sektorun inklüziv və dayanıqlı inkişaf potensialını maksimum dərəcədə artırmaq missiyasına malikdir.
WTTC Qlobal Sammiti davamlı səyahət təşviqində Azərbaycanın strateji rolunu vurğulamaq və ölkənin unikal turizm təkliflərini nümayiş etdirmək üçün platforma təqdim edir. Azərbaycan bu sammitdə iştirak etməklə səyahət və turizm sektorunun inkişafı ilə bağlı yaranan problemlərə və onların həll yollarına dair qlobal müzakirələrə öz töhfəsini verir. Azərbaycanın nümayəndə heyəti turizm və sənayenin davamlı inkişafı və transformasiyası ilə bağlı müzakirələrə qoşularaq sammitdə fəal şəkildə iştirak edir. Tədbir çərçivəsində Dövlət Turizm Agentliyinin Aparat rəhbəri Kənan Qasımov və Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə heyətinin sədri Florian Zenqstşmidin təmsil olunduğu Azərbaycan nümayəndə heyəti Ümumdünya Səyahət və Turizm Şurasının baş icraçı direktoru Culia Simpson və “Trip.com Group”un baş direktoru Ceyn San ilə görüşlər keçiriblər.
“Qlobal Liderlər Forumu”nda və “Məsləhətçilər Dərnəyinin Qəbulu”nda nümayəndələr sənaye problemlərini gündəmə gətirmiş və Azərbaycanın həm UNESCO-nun Ümumdünya İrs siyasına daxil edilən “Xınalıq kəndi və Köç Yolu Marşrutu”nun qorunub saxlanmasına, həm də turizm sənayesinə aid digər təşəbbüslərini, Şirvan Milli Parkında biomüxtəlifliyin mühafizəsi və icma əsaslı turizm üçün göstərdiyi səylərini nümayiş etdiriblər. Tədbir zamanı o da vurğulanmışdır ki, Bakının COP29-a ev sahibliyi etməsi turizmi diqqət mərkəzində saxlamaqla Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə sadiqliyini nümayiş etdirir. Qeyd edək ki, 20 noyabr tarixində ilk dəfə keçiriləcək Turizm Günündə nazirlərin yüksək səviyyəli görüşü və iddialı iqlim hədəflərinə nail olmağa yönələn Turizm üzrə Təkmilləşdirilmiş İqlim Fəaliyyəti üzrə COP29 Bəyannaməsinin təqdimatının keçirilməsi nəzərdə tutulub.
WTTC-nin təyinat üzrə tərəfdaşı kimi Azərbaycan davamlı turizmə sadiqliyini bir daha təsdiqləyir və Azərbaycanın turizm sektorunu inkişaf etdirməyə və qlobal əməkdaşlığı təşviq etməyə bağlılığını vurğulayır. WTTC-yə üzvlük Azərbaycanın turizm sənayesini iqtisadi inkişafın ön sıralarında yerləşdirməklə və yüksək səviyyəli siyasətin həyata keçirilməsi üçün dövlət və özəl sektorları əlaqələndirməklə strateji faydalar təmin edir. WTTC-yə qoşulmaqla, Azərbaycan öz turizm şəbəkəsini gücləndirir, əsas sənaye mövzuları ilə bağlı müzakirələr qoşulur və səyahət təchizat zəncirində təkmilləşdirmələrə inteqrasiya edir. Bundan əlavə, Azərbaycanın Ümumdünya Səyahət və Turizm Şurasının (WTTC) Otel Davamlılığının Əsasları təşəbbüsundə iştirakı otellər üçün 12 əsas fəaliyyət üzrə qlobal səviyyədə tanınmış davamlılıq standartlarını təqdim edir. Aparıcı tərəfdaş kimi Azərbaycan sektorda davamlılıq standartlarını yüksəltməyə sadiqdir.
Bu proqram və həmçinin digər turizm təşəbbüsləri haqqında ətraflı məlumat əldə etmək üçün Azerbaijan Travel saytına daxil olun.

Azerbaijan Tourism Board participates in the World Travel & Tourism Council (WTTC) 2024 Global Summit, taking place in Perth, Western Australia. This event gathers leaders and leaders from across the travel and tourism industry to discuss evolving trends, challenges, and innovations shaping the sector’s future. Being the largest global private sector travel and tourism network, WTTC has mission to maximize the inclusive and sustainable growth potential of the sector by partnering with governments and industry experts.
WTTC Global Summit provides a platform for Azerbaijan to highlight its strategic role in promoting sustainable travel and showcase the country’s unique tourism offerings. By participating in this summit, Azerbaijan seizes the opportunity to contribute to the global discussions on the challenges and solutions of travel and tourism sector development. Azerbaijan’s delegation is actively engaging in the summit, contributing to discussions on sustainable tourism and industry transformation. The delegation includes Mr. Kanan Gasimov, the Head of Administration at the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan and Mr. Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board, who had a productive meeting with Ms. Julia Simpson, President and CEO of WTTC. Additional meetings with industry leaders, including Jane Sun, CEO of Trip.com Group, led to fruitful discussions of the collaboration based on newly signed MoU. At the "Global Leaders Forum" and "Advisor Circle Reception" delegates addressed industry challenges and showcased Azerbaijan's initiatives, including the preservation of the UNESCO site "Khinalig and the Köç Yolu Transhumance Route," efforts for biodiversity protection at Shirvan National Park, and community-based tourism. It was also highlighted that Baku's hosting of COP29 showcases Azerbaijan's commitment to climate action, with tourism taking centre stage, including the first-ever Thematic Day on Tourism on November 20, featuring a high-level ministerial meeting and the launch of the COP29 Declaration on Enhanced Climate Action in Tourism, aimed at advancing ambitious climate goals.
As a WTTC Destination Partner, Azerbaijan reinforces its commitment to sustainable tourism and underscores Azerbaijan’s dedication to advancing its tourism sector and fostering global collaboration. WTTC membership offers strategic benefits, positioning Azerbaijan’s tourism at the forefront of economic development and linking the public and private sectors for high-level policy engagement. By joining WTTC, Azerbaijan strengthens its network, engages on key industry topics, and integrates enhancements across the travel supply chain. Additionally, Azerbaijan's participation in the Hotel Sustainability Basics initiative introduces globally recognized sustainability standards, with 12 essential actions for hotels. As a leading partner, Azerbaijan is committed to raising the sector's sustainability standards.