“50 Best Discovery” platforması, Azərbaycan Turizm Bürosunun (ATB) dəstəyi ilə, ölkənin zəngin turizm və qastronomiya potensialını nümayiş etdirən sənədli filmin təqdimatına hazırlaşır.
Qlobal qonaqpərvərlik sahəsində nüfuzlu qurumlardan biri kimi tanınan “50 Best” təşkilatı, qastronomiya sahəsində mükəmməllik və innovasiyaları nümayiş etdirərək müxtəlif ölkələrdəki restoran, bar, otel və üzümçülük sahəsindəki ən yaxşı məkanları dünya miqyasında tanıdır.
“50 Best Discovery” platformasının “50 Best Explores” xüsusi buraxılışı çərçivəsində Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində çəkiliş aparılaraq ölkənin rəngarəng kulinariya irsi nümayiş etdirilib. Buraxılışın əsas qonağı, restoranı “The World’s 50 Best Restaurants 2025” siyahısında 62-ci yerdə qərarlaşan “Michelin” ulduzlu aşpaz Villem Hil, Azərbaycanın orijinal dadlarını və ənənələrini kəşf etmək üçün ölkəboyu səyahətə çıxıb.
Çəkilişlər “Basqal” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunda, Qalacıq kəndində, Bakıda Yaşıl Bazar və İçərişəhərdə, eləcə də Lənkəran bölgəsində, xüsusilə məşhur Sitrus Vadisində aparılıb.
Buraxılış boyunca yerli aşpazlar və kulinariya mütəxəssisləri aşpaz Hil-ə ölkənin kulinariya irsini nümayiş etdirərək milli mətbəxin formalaşmasına təsir edən hekayələri, ənənələri və inqrediyentləri onunla bölüşüblər.

50 Best Discovery in partnership with Azerbaijan Tourism Board (ATB) is giving viewers a behind-the-scenes look at a special documentary that explores the country’s rich tourism and gastronomic offerings.
Renowned for being the leading authority in global hospitality, the 50 Best organisation showcases worldwide trends and highlights great restaurants, bars, hotels and vineyards from all corners of the earth. Through prestigious lists and annual award programmes celebrating culinary excellence and innovation, plus highly curated editorial content, 50 Best is an unrivalled global guide for gourmets and discerning travellers.
Part of the “50 Best Explores” content series by 50 Best Discovery, this special episode was filmed across several regions of Azerbaijan, showcasing the country’s diverse culinary heritage. Michelin-starred chef Willem Hiele whose restaurant is ranked No.62 in The World’s 50 Best Restaurants 2025, joined the journey, getting a taste of the country’s authentic flavors and traditions.
Viewers will travel alongside Chef Hiele to Basgal State Historical-Cultural Reserve, Galajig village, Baku including Yashil Bazaar and Icherisheher, and the Lankaran region with its famed Citrus Valley. Local chefs and culinary figures guide the chef as storytellers, sharing the traditions, ingredients, and techniques that shape Azerbaijan’s unique cuisine.
Catch this exclusive sneak peek and follow us to discover more about Azerbaijan’s flavors, culture, and culinary stories!