Oktyabrın 11-də Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı, tabeliyindəki Azərbaycan Turizm Bürosu və Azərbaycan Milli Kulinariya Mərkəzinin, Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin, eləcə də “Slow Food International” hərəkatının əməkdaşlığı ilə Şəki şəhərindəki “Yuxarı Baş” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində “Terra Madre Shaki” qastronomiya festivalı keçirilib.
Festivalın açılış mərasimində Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev, Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov, “Slow Food International”ın prezidenti Edvard Mukibi çıxış edərək, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısında yer alan və tarixi İpək Yolu şəhəri olan Şəkidə təşkil edilən “Terra Madre” qastronomiya festivalının əhəmiyyətindən danışıblar.
Bildirilib ki, Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən və ölkəmizə “Slow Food” təcrübəsini gətirən festivalın əsas məqsədi kənd icmalarının balanslı inkişafına dəstək olmaqla dayanıqlı qida sistemini, yerli kulinariya ənənələrini və mədəni irsi təşviq etmək, eyni zamanda aqrobiomüxtəliflik ehtiyatlarının səmərəli istehsal və istehlakına töhfə verməkdir.
Vurğulanıb ki, “Slow Food” dadlı, təmiz və sosial ədalətlilik prinsiplərinə əsaslanan daha sağlam qidalanmanı təmin edən, milli və regional mətbəxlərin ənənələrini qoruyub saxlayan yanaşmadır. Ümumilikdə “Terra Madre Shaki” festivalı Şəki-Zaqatala və Dağlıq Şirvan iqtisadi regionlarında həyata keçirilmiş “Slow Food” layihəsinin yeni mərhələsi kimi çıxış edir.
Qeyd edək ki, Şəkinin tarixi mərkəzində keçirilən festivalda kənd təsərrüfatı siyasəti və qastronomiya üzrə ekspertlərin forumu, hökumət nümayəndələri və sənaye mütəxəssislərinin iştirakı ilə biomüxtəliflik, şərabçılıq üzrə dəyirmi masa müzakirələri təşkil edilib. 30-a yaxın yerli istehsalçı fermer tərəfindən hazırlanan məhsulların yarmarkası, həmçinin dequstasiya və ustad dərsləri keçirilib.
Yarmarkada, ümumilikdə 26 bölmə üzrə 13 stenddə Qəbələ və İsmayıllıda yetişdirilən ata-baba fındığı, Dəmirçi, Basqal və Lahıc dağ kəndlərində hazırlanan qara halva, mürəbbələr, Abşeronun zəncirfərəc şirniyyatı, Qax-Zaqatala bölgəsinə xas olan maxara, Lənkəranın müxtəlif çay növləri, Şəkinin “Bio garden” təsərrüfatında orqanik üsullarla yetişdirilən meyvə, tərəvəz və giləmeyvələr, Şəki paxlavası, Şəki şərabları, Şamaxının Mədrəsə üzümü, Qafqazın dağlıq ərazilərində hazırlanan pendir növləri, Qaladərəsi kəndində istehsal olunan süd məhsulları, İvanovka kəndinə məxsus günəbaxan yağları, Naxçıvan qovurması və sair məhsullar ziyarətçilərə təqdim olunub.
Musiqiçilərin, folklor qruplarının və sənətkarların çıxışları da festival iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

The first edition of Terra Madre Shaki, themed “A Taste of Tradition,” took place on October 11, 2025, at the Yukhari Bash National Historical-Architectural Reserve. The event was organized by the State Tourism Agency in collaboration with Azerbaijan Tourism Board, Azerbaijan National Culinary Center, Executive Power of Shaki city and Slow Food.
During his opening speech at the festival, Fuad Naghiyev, Chairman of the State Tourism Agency, emphasized that “Terra Madre in Shaki represents an important milestone after years of research, partnerships, and concrete action to protect our culinary heritage and link it closely with sustainable tourism development.”
“Hosting the first edition of the event here in Shaki, an important Silk Road trading center and a UNESCO World Heritage site, shows how tourism can be a powerful tool for enhancing sustainable local food systems. The area is already part of our Slow Food Travel program, which creates interactive culinary experiences that support rural communities and promote heritage,” says Edward Mukiibi, Slow Food President. “We hope this marks the beginning of a long collaboration to strengthen local producer networks, protect biodiversity, and safeguard ecosystems.”
Terra Madre Shaki introduced the global Slow Food movement to Azerbaijan for the first time, aimed to promote a sustainable food system, local culinary traditions, and cultural heritage by supporting rural communities.
The festival featured a forum of experts on agricultural policy and gastronomy, as well as roundtable discussions on biodiversity and winemaking with the participation of government representatives and industry professionals. Nearly 30 producers, herders, and winemakers took part in the festival, along with tastings and masterclasses. Visitors had the chance to explore products presented across 13 stands in 26 categories.