Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası (FIS) ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi arasında qış turizmi və qış idman növləri üzrə potensialın inkişaf etdirilməsi və Azərbaycanın qış idman növləri üzrə nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməsi üzrə tərəfdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqavilədə qış turizmi sahəsində mövcud infrastrukturunun artırılması və təkmilləşdirilməsi, ölkəmizin xarici turistlər üçün qış turizmi üzrə cəlbedici məkana çevrilməsi, eləcə də beynəlxalq xizək yarışlarının “Şahdağ” Turizm Mərkəzində təşkili istiqamətində birgə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində əsas məqsədlərdən biri Azərbaycanı qış idman növləri üzrə dünya səviyyəli peşəkar yarışların keçirildiyi destinasiya kimi tanıtmaq, həmçinin ölkəmizin turizm brendi və məhsullarının beynəlxalq arenada genişmiqyaslı marketinq və tanıtım kampaniyasının aparılmasını təmin etməkdir.
Müqaviləyə əsasən Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası tərəfindən təşkil olunan qlobal yarışlarda (dünya kubokları və çempionatlarda) Azərbaycan təşkilatın “Qlobal Destinasiya Tərəfdaşı” kimi çıxış edəcəkdir.
Qeyd edək ki, növbəti qış mövsümündən başlayaraq “Şahdağ” Turizm Mərkəzində Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyasının dünya miqyaslı yarışlarının təşkili planlaşdırılır.

The International Ski and Snowboard Federation (FIS) and the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan have signed a partnership agreement on the development of winter tourism and snow sports potential and on hosting international competitions in Azerbaijan.
The agreement includes cooperation with the Shahdag Mountain Resort, the construction and restoration of winter tourism infrastructure, the transformation of the resort into a winter sports destination for the tourists, and the hosting of international ski competitions.
One of the main goals within the framework of this international cooperation is to promote Azerbaijan as a destination where world-class professional winter sports competitions are held. It also seeks to ensure the implementation of a large-scale marketing and promotional campaign for our country’s tourism brand and products in the international arena.
According to the agreement, Azerbaijan will act as the International Ski and Snowboard Federation’s “Global Destination Partner” at global competitions (World Cups and Championships) organized by the Federation.
Notably, starting from the next winter season, the organization of world-class competitions of the International Ski and Snowboard Federation is planned at the Shahdag Mountain Resort.